מתאים ל:מתחילים / חובבים / מתקדמים /  מקצוענים

דור צלמי הפוינט-אנד-שוט נמצא בבעיה כשהוא מנסה לצלם תמונות טובות, אם אתם מהדור הזה אתם בפרובלמה אמיתית, כשאתם מנסים לצלם תמונה מדהימה – שיטת ה-"כוון-וצלם" (מציאת נקודת המבט הראשונה ולחיצה על הכפתור) היא לא זווית הצילום שתוביל לתמונה נהדרת, למעשה, לדעתי היא האויב מספר אחת של תמונות טובות.

אז איך נקודת המבט שלך יכולה לשפר את התמונה? ככה:

ילד אמנטני - תצלום אנך- מלמטה למעלה

ילד אמנטני - תצלום במאונך- מלמטה למעלה

עשו שיעורי בית: ראשית, כשהולכים למיקום חדש לצלם צריך לדעת למה לצפות. עשו מחקר קטן לברר מה יש זמין על מנת ליצור את התמונה המושלמת. ידע הוא כוח ואם אתם רוצים ליצור תמונות חזקות, עשו את שיעורי הבית. דעו למה לצפות. בדקו מה המזג-אויר, מתי הזריחה והשקיעה או מתי שעות הפתיחה/האכלה, כך לא תגידו "אח, אם הייתי פה שעה יותר מוקדם התמונה הזאת הייתה מושלמת".

סרו טורה (Cerro Torre) בזריחה

סרו טורה (Cerro Torre) בזריחה

קד"ר – קולטים דרך הרגליים: ברגע שאתם יודעים מה יש בסביבה ויש לכם תכנון בסיסי של הצילום, השתמשו ברגליים. לכו באזור הצילום, תחקרו אותו, הסתובבו במתחם עם העין בעיינית ונסו למצוא נקודות מבט שישפרו את התמונה שלכם, נסו למצוא גם נקודת מבט שונה לרעיון הראשוני שלכם.

גבעת הרקפות

גבעת הרקפות - נקודת מבט שונה

חפשו זווית שונה: טפסו על עץ או שכבו על הריצפה, כשאתם מצלמים מגבוה או מנמוך מתקבלת פרספקטיבה שונה לחלוטין בהשוואה למה שתקבל מנק' המבט הרגילה. זווית נוספת שאפשר לנסות היא הטיית המצלמה, אבל אם כבר אז כבר – זווית קלה היא תמונה עקומה, אך זווית גדולה היא קומפוזיציה מדהימה.

בית דניאל - זווית גדולה

בית דניאל - זווית גדולה

מלאו את הפריים: אתם יכולים למצוא את הלוקיישן המושלם, נקודת מבט נהדרת וזווית יחודית, אבל אם הנושא שלכם רחוק מדיי, התמונה עלולה להיראות ממוצעת. מלאו את הפריים בנושא שלכם, שאלו את עצמכם תמיד אם הקומפוזיציה צפופה דיה, אם לא תעשו זום/תחליפו עדשה/תתקרבו. הימנעו מלכלול אלמנטים מיותרים בתמונה, ע"מ לקבל את המקסימום מהקומפוזיציה שלכם.

קפה שחור - צילום צפוף

קפה שחור - צילום צפוף

קחו סיכון: בד"כ רק טיפוסים הרפתקניים לוקחים סיכונים. אבל אני לא מדבר הפעם על סיכונים של ממש, אלא על סיכונים בקומפוזיציה – כמו לצלם מהמותן (מבלי להסתכל דרך העדשה) או להפעיל טיימר ולהשאיר את המצלמה עם הרצועה על הצואר. או סתם להחזיק את המצלמה גבוה מעל הראש או צמוד לרצפה, צלמו הרבה – רוב התמונות לא יצאו כ"כ טוב, אבל בשביל הסיכוי שמשהו יצא ממש טוב, שווה לקחת סיכון. מקסימום – צילמתם עוד תמונה לא טובה, מוחקים וממשיכים הלאה.

על ההאמר - לירות מהמותן

על ההאמר - לירות מהמותן

לסיכום, נקודת המבט חשובה ביותר לתמונה לכן כדאי תמיד להיות מודעים לאיפה אתם עומדים ביחס לנושא שלכם, אבל אל תשכחו מהבטיחות. שימו לב לאן אתם הולכים וכמה גבוהה אתם מטפסים, אל תתפשרו על בטיחות כדי להשיג את התמונה המושלמת, לא שווה לזכות בתחרות עם תמונה שצילמתם ולחגוג בבית חולים, תחושת הניצחון פשוט לא שווה את זה.

דבר אחרון: תומר יעקובסון, צלם מוכשר ובלוגר מוצלח במיוחד, פרסם השבוע פוסט מאד מעניין על קומפוזיציה שלדעתי משלים את הפוסט הזה באיך להגיע לתמונה המושלמת, לפחות ברמה הרעיונית, אז אני ממליץ לכם בחום להמשיך לשם לקריאה מהנה ומועילה (ואם אתם לא מכירים אותו אז זה הזמן לפנות כמה שעות ולהתחיל לקרוא את הבלוג המדהים שלו).

זהו חברים, תצלמו המון ובעיקר – תהנו! נתראה בפוסט הבא.

יש לכם טיפ משלכם? שתפו אותו איתנו כאן, הוסיפו תגובה למטה.

רוצים לדעת מתי מתפרסמת הכתבה הבאה? הוסיפו את האתר לקוראי ה-RSS שלכם או הירשמו באימייל, זה חינם!  ניפגש בשבוע הבא, עד אז תצלמו המון ובעיקר… תהנו!