מתאים ל:מתחילים / חובבים / מתקדמים/  מקצוענים

בעבר, בתקופת הפילים (film), פילטרים היו עניין של הכרח, לא היתה דרך אחרת לתקן איזון לבן (White balance) ולקבל אפקטים צבעוניים אחרים. אבל היום, בעידן הדיגיטלי, להחזיר את הגוון הירקרק הזה להיות לבן שוב זה עניין של לחיצת עכבר או שתיים. (בתנאי שאתם מצלמים ב-RAW כמובן). אבל מה שהרבה צלמי דיגיטל לא יודעים הוא שיש שלושה פילטרים שאי אפשר 'לזייף' בפוסט פרודוקשן (פוטושופ ודומיו).

3 פילטרים

 

כל מי שמכיר אותי יודע שאני חובב פוטושופ מושבע, בצילום דיגיטלי, הפוסט (post processing) הוא הזמן והמקום שבו מתחילים להשתמש בפילטרים דיגיטליים, מספר רב של חברות מייצרות עבורנו פילטרים, פלאג-אינים, ופרי-סטים בכדי לעזור לכם לשכפל את האפקט שפעם היה נדרש עבורו פילטר, החברות NIK, OnOne וכמובן Adobe הן רק טיפה קטנה בים השמות של החברות שמייצרות מסנני איכות, אולם אף אחת מהן לא יודעת לשכפל במדויק את האפקטים של השלשה הבאה:

את הפילטר הראשון כבר הזכרנו כשדיברנו על משקפי שמש מקטבים, ולא בכדי הוא מקבל את המקום הראשון ברשימת המכובדים הזו – הפילטר המקטב (Circular polarizer או בקיצור CPL).
כנראה הפילטר הנפוץ ביותר בשימוש בקהילת הצלמים העולמית (למעט, אולי, פילטר UV), הפילטר המקטב מסתובב בקצה העדשה שלכם ונותן לכם תוצאות משתנות, הוא נועד לחתוך השתקפויות ממשטחים לא מתכתיים (כמו זכוכית או מים). ובכך לאפשר לכם לצלם את הצד השני
כמו-כן הוא גם מאד עוזר להוציא תמונות בצבעים עזים (בעיקר בשמיים, אבל לא רק).
הפוטושופיסטים מבייניכם יגידו שלא בעייה להוסיף ניגודיות או רוויה (vibrance/contrast), אולם חדי העין ירגישו בהבדל, ואני בכל מקרה מחזיק בדעה שכדאי להוציא את התמונה הכי טובה שאפשר מתוך המצלמה. מה גם שאין דרך קלה להסיר השתקפויות בפוסט, ולכן CPL הוא חובה בכל תיק צלם.

אפקט פולריזר - בעזרת משקפי שמש מקוטבים

אפקט פולריזר - בעזרת משקפי שמש מקוטבים

עוד אפקט שקשה עד בלתי אפשרי לחקות בפוסט פרודוקשן הוא האפקט של הפילטר האינפרא- אדום (Infrared או בקיצור IR). למען האמת עוד לא ניסיתי לעבוד איתו מעולם, יותר מפעם ארבתי לו בערבות האמזון אבל תג המחיר מרתיע אותי בכל פעם מחדש, בכל אופן, הפילטר ידוע ביכולתו המופלאה להפוך נופים "רגילים" לסצנות שכאילו נלקחו מתוך חלום. הוא הופך טבע ירוק למרבדים לבנים וצובע את השמיים בגוונים כהים ומעניינים.
השימוש בפילטר הוא פשוט, אבל דורש יותר מצילום הפוינט-אנד-שוט הממוצע, במצלמות של היום משתדלים מאד לחסום את האור האינפרא אדום- מה שמוביל לצורך בחשיפה ארוכה ולכן גם בחצובה. בנוסף, כדי להגיע לתוצאות ה"רגילות" של צילום אינפרא, יש צורך במעט פוסט פרודקשין.
בקיצור – הפילטר המפיק תוצאות מרהיבות, אולם לא לחלשי גב/אופי.

השלישי ברשימה הוא כמובן פילטר הצפיפות הנייטרלית (Neutral Density או בקיצור ND). ה-ND הוא בעצם משקפי השמש למצלמה שלכם (לא לבלבל עם משקפי שמש מקטבים), הוא ממעיט את כמות האור הנכנס למצלמה שלכם מבלי לשנות את הצבעים ובכך מאפשר לכם 'משחק' גדול יותר בהגדרות כגון חשיפות ארוכות באור יום או מפתח צמצם מקסימלי בתאורה אכזרית של 12 בצהריים ביום קיץ ישראלי (בדיוק כפי שמשקפי שמש מאפשרים לכם לפתוח עיניים לרווחה במקום להציץ במבט מלוכסן על העולם שבחוץ), הפילטר מגיע במגוון דרגות בהירות וניתן לערום את הפילטרים הללו אחד על השני.
אני מרגיש מחוייב לציין שישנם גם פילטרים כאלה בעלי צפיפות הדרגתית (ND graduated או בקיצור ND grad), הפילטר כהה בצידו האחד והופך צלול בצורה הדרגתית (ומכאן שמו). פילטרים אלה יעילים מאד כאשר השמיים בהירים וקדמת התמונה כהה, אולם את האפקט הזה קל יחסית לשחזר בפוסט פרודוקשן ולכן הוא לא נמנה ברשימה זו.

מפל עיון (התנור) דוגמה להבדלים בין עם פילטר ND לבלעדיו

מפל עיון (התנור) - דוגמה להבדלים בין עם פילטר ND לבלעדיו

ורק משפט לפני סיום- הזכרתי קודם את הפילטר UV, הוא אומנם לא עושה אפקט משמעותי, ולכן גם הוא לא נכנס לרשימת הפילטרים שאין להם תחליף דיגיטלי, אבל לו אין תחליף כלל, הוא מגן על האלמנט הקדמי של העדשה מפני שריטות וחבלות ולא מאפשר כניסה של אור אולטרה סגול לתוך העדשה (ובכך מונע נזקים ארוכי טווח ואף מעט טשטוש הנובע מה-UV). כשאני רוכש עדשה חדשה, אני מכניס לשקלול את הפילטר UV שיש לקנות עבורה, אצלי לא תתפסו עדשה ערומה. (יש טהרנים שיסתכלו על השימוש בפילטר UV ב"עין עקומה" כי תוספת זכוכית פוגעת באיכות הסופית, אולם מניסיון אישי, אם קונים את האיכות הטובה ביותר, התמונה לא נפגעת כלל, נקודה למחשבה…).

אז הפואנטה להפעם היתה שהשימוש בפילטרים לא לגמרי מת, והצלם של היום לא יכול להסתמך על פוטושופ לבדה עבור כמה אפקטים צילומיים, הפולרייזר וה-ND הם שני פילטרים הכרחיים בתיקו של צלם, ואם יש לכם חשק להגיע לתוצאות סוריאליסטיות (וכיסים מרופדים מספיק), לפילטר IR גם אין תחליף…  מקווה שנהנתם, בשבוע הבא אני במילואים, אז אני עדיין לא יודע מה יהיה, אבל תהיו בטוחים שיהיה מעניין. שבוע טוב!

עדכון: סרטון שמדגים שימוש בפולריזר:

יש לכם טיפ משלכם? שתפו אותו איתנו כאן, הוסיפו תגובה למטה.

רוצים לדעת מתי מתפרסמת הכתבה הבאה? הוסיפו את האתר לקוראי ה-RSS שלכם או הירשמו באימייל, זה חינם!  ניפגש בשבוע הבא, עד אז תצלמו המון ובעיקר… תהנו!