כל מצלמות הניקון החדשות (D800, D600, D7100) מגיעות עם המון פיקסלים, ויכולות ה-ISO עולות בסטופ כל שנה בערך. אבל מה שמעניין יותר בעיניי, אלה הם החידושים הקטנים שגורמים לי לתפוס את הראש ולשאול "איך לא חשבתי על זה בעצמי?"
חידוש מעניין יותר מעוד סטופ שמיש ב-ISO, הוא התוספת לרגישות האוטומטית. עמוק עמוק בתוך תפריטי המצלמה ניתן למצוא את התפריט Minimum Shutter Speed, המאפשר להתאים אוטומטית את מהירות התריס המינימלית הנדרשת ולאחר מכן להתאים את הרגישות בהתאם.
במצב ידני לחלוטין (M) ובמצב עדיפות תריס (S) המצלמה תפעל כרגיל, כלומר תשנה את ערכי ה-ISO רק במידה ומדידת האור מראה תת-חשיפה.

במצב עדיפות צמצם (A) לעומת זאת, המצלמה תקבע גם את מהירות התריס על פי כלל האצבע "אחד חלקי אורך מוקד" (למעשה אחד חלקי (אורך מוקד x יחס קרופ)) ורק לאחר מכן תשנה את ערכי ה-ISO כך שיתאימו לחשיפה נכונה. הסתבכתם? אנסה להבהיר בדוגמה הבאה.

אם למשל לפניכם משימת צילום קבוצתי באור טבעי, אתם מצלמים בעדיפות צמצם, בעדשת 17-55. אחרי שתגדירו את המצלמה למצב רגישות אוטומטית ואת מהירות התריס המינימלית לאוטומטית, המצלמה תשלוט גם במהירות התריס המינימלית וגם ברגישות באופן חכם. אם נצלם את הקבוצה ב-17מ"מ המצלמה תגדיר מהירות תריס של 1/25, ואם נרצה "לגנוב" פורטרט תוך כדי צילום הקבוצה ב-55מ"מ, המצלמה תגדיר מיד מהירות תריס של 1/80, ותעלה את ה-ISO בהתאם על מנת לפצות על החסר בחשיפה. אפשרות זו מהווה מפלט בטוח לכל הצלמים העובדים עם עדשות זום, שאינם מעוניינים לשנות את מהירות התריס בכל פעם שהם מבצעים שינוי באורך המוקד, ועם זאת רוצים לשמור על ה-ISO הנמוך ביותר האפשרי (וכך גם באיכות התמונה הגבוהה ביותר האפשרית).

ניתן לאכוף פיצוי למהירות תריס כך שהמצלמה תגדיר תריס מהיר יותר או איטי יותר בהתאם לדרישות שלכם. כך למשל תוכלו להגביר מהירות במידה ואתם משתמשים בעדשות טלה, או להוריד מהירות במידה ואתם משתמשים במונופוד.
אל התפריט החמקמק ניתן להגיע כך:
Shooting Menu->ISO Sensitivity Settings->Minimum Shutter Speed->AUTO>Auto
נסו וספרו לי מה אתם חושבים 🙂