מתאים ל:מתחילים / חובבים / מתקדמים /  מקצוענים

לא סתם אומרים שכלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם, אבל האדם הוא ממש לא חברו הטוב ביותר של הכלב, ויש יותר מדי סיפורי זוועה על כלבים שהתעללו בהם ונטשו אותם. אבל, למזלנו, יש גם אנשים טובים בעולם, שמקדישים מזמנם וממרצם בכדי לעזור לכלבים שלא שפר עליהם מזלם, החבר'ה מחדרה אוהבת חיות הם קבוצה כזו של אנשים טובים.  התנדבתי לצלם את הכלבים שם, והחלטתי לספר לכם על זה.. וגם לתת כמה טיפים לצילום חיות מחמד בכלל וכלבים בפרט.

כצלם בתקציב נמוך, לומדים לאלתר כל מיני דברים על מנת לחסוך בכסף- כפי שאפשר לראות בוידאו הנ"ל, אני משתדל לחסוך בכל מה שאפשר, חצובת התאורה למשל, היא למעשה סטנד של תאורה לעבודות בניין, המוט שעליו תליתי את הסדין הוא מוט מאריך שמשמש גם הוא בעבודות בניין, והסדין הלבן, הוא כמובן לא רקע מקצועי אלא בד לבן פשוט… עמוד התאורה שעליו עמד הפלאש עם המטריה הוא למעשה החצובה הראשונה שלי (אחרי כריתת ראש והחלפתו בראש שמתאים למטריות ופלאשים) והריפלקטור הוא בעצם קרטון של דגנים שהדבקתי עליו רדיד אלומיניום. בקיצור, אפשר להוציא תמונות טובות גם עם ציוד מאולתר, תזכרו שמה שנחשב זבל למישהו אחד יכול להיות אוצר למישהו אחר, הכל עניין של נקודת מבט.

ובחזרה לסיפור: חדרה אוהבת חיות הינה עמותה ללא מטרות רווח הפועלת להצלת כלבים נטושים, העמותה ממוקמת במתחם מול תחנת רכבת חדרה ומופעלת ע"י צוות מתנדבים מסור. הצלת הכלבים כוללת מתן מחסה, טיפולים רפואיים, חיסונים, עיקורים, סירוסים, טיולים ביער חדרה ומציאת משפחות מאמצות לבתי קבע טובים.

אבל אומרים שסיפור טוב צריך לספר מההתחלה: הכל התחיל בטיולון צילום לרמת הנדיב… למען האמת, אפילו לא הספקתי להיכנס לשמורה, וכבר תפסה את עיניי חתלתולה לבנה שריחרחה פרחים, מיד שלפתי את המצלמה ו'יריתי' שלוש תמונות, מחויך מההתנהגות המוזרה של החתלתולה המשכתי לכיוון הכניסה, כשפתאום עצרה אותי גברת שהזדהתה כטלי, ושאלה אותי אם במקרה צילמתי את החתולה הלבנה, עניתי בחיוב, טלי סיפרה לי שהחתלתולה עברה התחלה קשה בחיים ושהיא מחפשת לה בית חם, וביקשה שאשלח לה את התמונות (כמובן שהסכמתי). לאחר מכן טלי סיפרה לי שהיא מתנדבת ב"חדרה אוהבת חיות" ושאלה אם אהיה מוכן לבוא ולצלם את הכלבים החוסים שם. מי שמכיר אותי יודע שצילום אצלי הוא תחביב שגובל באובססיה, אז כשמציעים לי לבוא ולצלם, קשה לי להגיד 'לא', ואחד הדברים שאני הכי אוהב לצלם הוא חיות מחמד, בעיקר כלבים, אז ברור שיומיים לאחר מכן כבר הייתי שם ,ביער חדרה,  עם ציוד תאורה בסיסי, מוכן לתת קצת אהבה לכלבים שקיבלו יחס שלא מגיע להם…

החתלתולה הלבנה

החתלתולה הלבנה

חברי העמותה סופר-עמוסים, ולעיתים קרובות אחד המתנדבים יצלם את הכלב ברגע שהוא מגיע למקום, התמונות האלה לרוב לא יצליחו להראות את האופי של הכלב, קשה להציג את האישיות האמיתית של מי שכרגע עבר נטישה כואבת, לעיתים הכלבים האלה הוכו ע"י בני אדם רעים ולכן יפחדו בהתחלה מאנשים חדשים, אבל זה תמיד מדהים לראות כמה מהר כלב יכול לקבל אותך בתור חבר, כלבים הם באמת יצורים מיוחדים.

זה אתגר אמיתי לצלם את הכלבים הללו, אין בעלים שאתם יכולים להיעזר בהם ולביים אותם, הרבה פעמים הכלבים שמחים מדי מתשומת הלב מכדי לשבת בשקט לרגע, ולפעמים הם חוששים מאד מהנוכחות החדשה של הצלם וכל הציוד שלו, ולכן בכל מקרה כדאי להשקיע מעט זמן בהיכרות ראשונית עם הכלב, לתת לו לרחרח את הסביבה ולהרגיש יותר 'בבית', ולרוב לא יהיו יותר משתי דקות עם כל כלב. כל זה מציב אותכם, הצלמים, בסיטואציה קשה לניהול, ודורש מכם לדעת בדיוק מה אתם עושים, להכין הכל מראש, לעמוד בלוח הזמנים ולדעת להתמודד עם אירועים בלתי מתוכננים. עם זאת, התחושה של תפיסת תמונה שבה הכלב מופיע במלוא הדרו היא מדהימה, ושווה את כל התסכולים שעלולים להתלוות לסיטואציה כזאת.

ועכשיו אני רוצה לתת כמה טיפים לצילום חיות המחמד הפרוותיות שלכם:

 • אם תעקבו אחרי החיות שלכם ברחבי הבית ובחוץ הם יובילו אותכם לפורטרט הבלתי נשכח הבא שלכם, נסו להבין אותן, הקשיבו להן, נסו להיכנס לראש שלהן, זה כמעט תמיד עדיף על תמונת פוזה מבוימת ושווה את הסבלנות.
 • פעם באה שאתם מוציאים את הכלב שלכם לטיול, קחו אתכם את המצלמה וחפשו צללים מיוחדים, הצללים מתארכים בתחילת היום ובסופו, כשהשמש נמוכה בשמיים, אז גם האור הוא חם ורך יותר, נסו להפוך את הצל לנושא בתמונה.
 • נסו לספר סיפור, בעזרת מבט של חיית המחמד ובעזרת מה שיש מסביב, אני לא אמליץ לכם להלביש את הכלב שלכם בחצאית או בחולצת הוואי, כי בעיניי יהיה קשה לקבל מנח ו/או מבט טבעי, אבל ראיתי כמה תמונות שאהבתי בסגנון הזה, אז אני משאיר את זה לשיקולכם.
 • בין אם זה צילום בסטודיו או בחוץ, נסו ליצור/למצוא אור נעים שיכול להציג את החיות שלכם בצורה טבעית, וקחו בחשבון שעיקרון KISS (Keep It Simple, Stupid!), לרוב עובד נהדר. שעות ערב במקום מוצל הוא הזמן והמקום האידאלים.
 • החתול שלי, מוקה, היה אוהב לתפוס תנומה בתוך הכיור, כנראה בגלל שקריר שם, ואולי בגלל ששם אף כלב לא הציק לו, או אולי השילוב של שניהם, בכל אופן, הוא היה כל כך חמוד שם, כיורים הם מקום נהדר לצילום, חתולים תמיד מוצאים לעצמם מקומות 'מיוחדים', צלמו את החתול שלכם במקום האהוב עליו, גרמו לו להסתכל עליכם וצלמו אותו כשהפוקוס על העיניים, צלמו מקרוב, הפכו את זה לאישי, תדאגו שהעיניים יהיו מוארות על מנת לקבל את האור בעיניים שלהם (catch light).
 • אם אתם משתמשים באור מלאכותי (פלאש/תאורה חמה) ודאו שאתם מאירים את הפנים באור רך ונעים (דרך מטריה או סופטבוקס) על מנת להוציא את הפרטים והצבעים ולתת ניצוץ של חיים לתמונה.
 • תתכוננו לתנועות חדות, חיות מחמד יכולות להיות בלתי צפויות ולזוז בלי אזהרה מוקדמת, לכן אני ממליץ להתאים את הגדרות המצלמה בהתאם – לא לרדת מתחת למהירות תריס של 1/125 של שנייה, כדי שהתמונות שלכם לא יהיו גוש מרוח
 • כשאתם מצלמים באור שמש ישיר, לרוב האור יהיה לא מחמיא במיוחד, אבל אפשר לקבל צללים נפלאים, הקונטרסט החזק שנוצר בין אור לצל יחד עם תיקון חשיפה שלילי של סטופ או שניים מאפשר לקבל צללים כהים יותר וצבעים עשירים יותר, שחקו עם פיצוי החשיפה עד שתקבלו את המראה שאתם מחפשים.
 • כמו בכל תמונה, הפרספקטיבה עושה את כל ההבדל, שכבו על הרצפה, עלו על כיסא, טפסו על סולם, נצלו את הסביבה כדי לקבל נקודת מבט מקורית ומעניינת על חיית המחמד שלכם, נסו לצלם בגובה העיניים, בגובה הרצפה או ממש מגבוה, זה לא ממש משנה.
  העיקר להראות את מי שאנחנו מצלמים מזווית שאנחנו לא רגילים לראות אותו.
 • לקראת הסוף, קצת אתגר – נסו לתפוס תמונה שמספרת סיפור על הקשר שלכם עם חיית המחמד, תמונה כזו תהיה מזכרת נפלאה.
 • אחרון חביב – אל תשכחו את הצעצועים והפינוקים, כיבוד הוא חלק מכלי העבודה שלכם, בדיוק כמו המצלמה, אם אתם יודעים שלחיית המחמד שלכם יש חולשה לנקניק, למשל, אל תתביישו להשתמש בחולשה הזו כדי למשוך את תשומת הלב שלהם אליכם.

כמה תמונות נבחרות מהיום הקסום ההוא ביער חדרה:

זהו להפעם, מקווה שנהנתם.

 

יש לכם טיפ משלכם? שתפו אותו איתנו כאן, הוסיפו תגובה למטה.

רוצים לדעת מתי מתפרסמת הכתבה הבאה? הוסיפו את האתר לקוראי ה-RSS שלכם או הירשמו באימייל, זה חינם!  ניפגש בשבוע הבא, עד אז תצלמו המון ובעיקר… תהנו!