ברוכים הבאים לעולם הקסום של HDR!

תמונות HDR  מלאות דרמה, צבעוניות וכיף. HDR זו טכניקת צילום! זה לא משנה אם צילמת תמונה רגילה, HDR, שחור/לבן, אינפרה אדום או כל טכניקה אחרת, ביזארית ככל שתהיה, צילום הוא צילום. (אני מרגיש צורך לציין את זה אחרי דיון בנושא שהיה לי אתמול עם ידידי הטוב עודד ווגנשטיין).

ברכת צפירה, נחל צאלים.

ברכת צפירה, נחל צאלים. הקצנת HDR לצורך הדגמה

מה זה בעצם HDR? ראשי תיבות של High Dynamic Range, או בעברית – טווח דינמי רחב. טכנית, צילום HDR חושף פרטים בסצנות קונטרסטיות במיוחד, עם צללים כהים או אזורים בהירים במיוחד, והכל באותה התמונה. פעם, לפני עידן הצילום הדיגיטלי, תמונה שכזו דרשה עבודת עיבוד נרחבת, מערכי תאורה משוכללים, שימוש בפילטרים מיוחדים – צלמים הגיעו לתוצאות דומות בחדר החושך הרטוב, והכל בעזרת כימיקלים, ניירות, דודג' וברן, או כל הנ"ל (אנסל אדמס הוא דוגמה מצויינת לכך). היום, בעזרת תוכנה ייעודית ומספר חשיפות, ניתן לשלב כמה תמונות לתמונה אחת עם טווח דינמי גדול בהרבה ממה שניתן לקבל מתמונה אחת. היום, בחדר החושך הדיגיטלי, ניתן "לחזור אחורה" ולתקן שינויים שעשינו, ניתן להגיע לתוצאות ריאליסטיות או ארטיסטיות (רווית יתר של צבעים, למשל). בקיצור, HDR הוא כלי דיגיטלי המאפשר לצלמים להגיע להרחבת הטווח הדינמי של תמונה.

נקודת ההתחלה ב-HDR היא חשיפה של אותה סצנה מספר פעמים. מספר החשיפות יכול לנוע מ-2 ועד 11 חשיפות לתמונה יחידה, אולם לרוב 3 חשיפות בקפיצות של שני סטופים יעשו את העבודה.

שמורת יוטבתה. Pseudo HDR.

שמורת יוטבתה. Pseudo HDR.

טוב, אז עכשיו שיש לכם מושג בסיסי ל-"מה זה בכלל HDR?", הגיע שלב הטיפים:

תבדקו את הגדרות המצלמה שלכם – כצלמים מקצוענים אנחנו משנים את הגדרות המצלמה כל הזמן כדי להוציא את התמונה שאנחנו רוצים. צמצם, כדי להשפיע על עומק שדה. תריס, כדי להקפיא או למרוח תנועה. ISO , כדי לשלוט ברעש הדיגיטלי. איזון לבן, כדי לשלוט בחמימות של התמונה. פוקוס כדי לקבע את הנושא שלנו וכו'. מכיוון שאני משנה את ההגדרות שלי לעיתים קרובות, אני משתדל לבדוק אותם לפני כל צילום, לא פעם יצא לי לצלם ב-ISO 1600 באור יום, אז תימנעו בטעויות טיפשיות שעלולות לעלות לכם בתמונה מפוספסת.
צלמו ב-RAW! ל-HDR, קובץ RAW מתאים הרבה יותר מאשר JPEG, כי הוא מכיל כמויות הרבה יותר גדולות של מידע, ואתם צריכים את המידע הזה. במצלמות הדיגיטליות של היום ניתן, בסצנות לא קונטרסטיות נורא, לצלם תמונה אחת (ב-RAW) ולאחר מכן להגיע לפסאודו HDR בפוטושופ/לייטרום או בפוטומאטיקס, בעשירית המאמץ.
בחרו את העדשה שלכם בתבונה – כצלמים, אנחנו מספרי סיפורים. אחת הדרכים לספר סיפור היא לצלם מספר תמונות מאותה הסצנה, למשל תמונות עם עדשה רחבה שמציגה את כל הסצנה, או תמונות טלה/מאקרו שמציגות פרטים מתוך הסצנה. הניסיון שלי אומר ש-HDR  הולך הכי טוב עם עדשות רחבות, אבל אולי אתם תעדיפו דווקא עדשות טלה?
צלמו בפוקוס ידני – הפוקוס יכול להשתנות במהלך החשיפה, לכן כדאי לפקס מראש ולהעביר את המצלמה לפוקוס ידני.
הקטינו את כמות הרעש הדיגיטילי בתמונה – בצילום HDR, הרעש הדיגיטלי מודגש מאד. לכן, השתדלו לצלם ב-ISO נמוך. אתם הרי גם ככה על חצובה.
שימו לב למאפייני האור בסצנה שלכם אור קשה, כמו ביום קיץ שטוף שמש, עלול ליצור צללים קשים ולא מחמיאים לנושא שלכם, שאפילו  HDR לא יוכל להתגבר עליהם לחלוטין, אין תחליף לתאורה טובה. גם לא HDR.
שימו לב לצללים בסצנה שלכם – כשאנחנו מסתכלים על העולם אנחנו רואים אותו בשלושה מימדים, המצלמה לעומת זאת רואה רק שניים, הדרך שלנו כצלמים לתת תחושה של עומק היא להיעזר בצללים, לכן אם אתם לא רוצים תמונה שטוחה, אל תעלימו אותם לחלוטין ב-HDR.
תזיזו את עצמכם – אל תישארו סטטיים, כשאתם מגיעים לסצנה חפשו את הפרספקטיבה שלכם, אל תציבו את החצובה מיד ותתחילו לצלם, חפשו את הזווית שלכם, לאו דווקא מגובה העיניים.
בצילום HDR יותר מסובך לצלם שוב אם לא יצא – אז קמפזו את התמונה בקפידה, ספרו לעצמכם מה צריך להיות בפריים ומה לא.
לראות את הדברים כמו שלא ראיתם עד עכשיו – כשמצלמים בשחור לבן, נמצאים בחיפוש תמידי אחרי הקונטרסט המושלם, כשלומדים מה ניתן לעשות עם HDR, ומבינים שלא צריך להתפשר רק על חלק אחד בתמונה (נושא/שמיים/רקע), לומדים להסתכל הפוך, ולחפש את הנושאים שעבורם הטווח הדינמי הרחב יתרום לקומפוזיציה.
אל תגזימו! – לא כל תמונה נועדה להצטלם ב-HDR, למעשה ישנן תמונות שנראות ממש רע כשהן מצולמות ב-HDR, למשל כאשר רוצים להפריד את הנושא מהרקע באמצעות תאורה.

סערה בים המלח

סערה בים המלח

הנה כמה משימות, שיעזרו לכם להתאמן בטכניקה החדשה:

צלמו לתוך חושך – לתוך חנות, מתחת לרכב, חשפו כך שיהיה ניתן לראות את הפרטים הכהים בבירור.
צלמו לתוך האור – צלמו מתוך מבנה החוצה, כך שהחשיפה תאפשר לראות דרך החלון, וגם את כל הפרטים בתוך המבנה.
צלמו תמונה עם נושא שממלא את הפריים, בסצנה שיש בה צורך בטווח דינמי רחב.
צלמו תמונה עם עומק, כזאת ש-HDR, לא משנה עד כמה קיצוני, לא יהפוך לתמונה שטוחה.
מצאו סצנה שמצריכה יותר מ-3 חשיפות וצלמו אותה
.
צלמו סצנה שלמה ב-HDR (כמה תמונות באורכי מוקד שונים) וספרו איתן סיפור.
צלמו תמונה שלא הייתם מצלמים אילולא היה לכם HDR  (סצנה קונטרסטית לחלוטין).
צלמו תמונה שעבורה HDR לא בא בחשבון (תנועה מהירה למשל) ונצלו את יכולות Lightroom או Photoshop כדי להוציא את המרב מהקובץ בשיטת Pseudo HDR.
צלמו HDR כשאתם לא חושבים שאתם צריכים אותו.
צלמו תמונה ש-HDR היה הורס, ונסו להפנים מתי לא כדאי להשתמש ב-HDR.

נוף מפסגת הר ארגמן - הרי אילת. Pseudo HDR

נוף מפסגת הר ארגמן - הרי אילת. Pseudo HDR

זהו להפעם, יש לכם טיפ משלכם? שתפו אותו איתנו כאן, הוסיפו תגובה למטה.

רוצים לדעת מתי מתפרסמת הכתבה הבאההוסיפו את האתר לקוראי ה-RSS שלכם או הירשמו באימיילזה חינם!  תהנו, ושהאור יהיה אתכם 🙂