מתאים ל:מתחילים / חובבים / מתקדמים / מקצוענים

ראיתם פעם את תמונות הברקים המהממות האלה שבהן צלמים תופסים את הרגע שבו בדיוק היה ברק שפילח את השמיים? חושבים שזה אתגר גדול לתפוס את הרגע? ללחוץ בדיוק ברגע הנכון?

לצלם מנוסה יש דרכים אחרות לעשות את זה, הוא לא סומך על היותו "מהיר כמו ברק".

הוא מסתמך על מיומנות הצילום שלו (שהיא יכולת נרכשת), בקיצור, תפיסת ברק היא לא קשה כמו שאתם חושבים, וגם אתם, אחרי קריאת פוסט זה, תדעו לתפוס תמונות ברקים מרהיבות.

ברק מפלח ענן וחודר דרכו לקרקע

צולם בקנון A620. חשיפה 1/2 שניה, צמצם f2.8.

אני זוכר את הפעם הראשונה שניסיתי לצלם ברקים, זה היה בדרום אמריקה, התחילה סופת הברקים המרשימה שראיתי מעודי, היה ברק כל 3 שניות, עמדתי על גשר בעיירה מרוחקת, עם מצלמת פוקט (Canon A620), הנחתי את המצלמה על עמוד עץ עם מיני חצובה, כיוונתי את המצלמה לעבר הסופה והעברתי לצילום רצף (Burst), ביד ימין החזקתי את הכפתור לחוץ ובשנייה סוככתי על המצלמה מפני הגשם, אחרי חצי שעה יצאתי (רטוב עד לשד עצמותי) עם שתיים או שלוש תמונות חדות עם ברק שחצה אותן. אח, איזה לילה מוצלח זה היה.
חשוב לציין שבאותה תקופה עוד לא ידעתי בדיוק מה אני עושה, היו לי הידע הצילומי הדרוש, מצלמה מתאימה והזדמנות פז, אבל לא היו לי הניסיון וההבנה שיש לי היום, את אלה אני רוצה לחלוק אתכם, כדי שלא תצטרכו ללמוד את זה בעצמכם.

האתגר האמיתי היחיד בצילום ברקים הוא לדעת איפה למקם את עצמכם, או במילים אחרות – מז"ל: להיות במקום הנכון, בזמן הנכון, ולצלם בכיוון הנכון, בפעמים הראשונות שניסיתי לצלם ברקים האתגר היה (מלבד העובדה שלא היה לי מושג קלוש על איך לגשת ל'בעיה') למצוא מקום טוב להציב בו את המצלמה ולכוון את העדשה לכיוון הנכון, בזה אני לא יכול לעזור לכם הרבה, רק לספר לכם שהאינטואיציה משתפרת עם הזמן ולקוות שהמז"ל לצידכם. הטכניקה, לעומת זאת, מאד פשוטה ואני אפרט עליה מיד.

עוד ברק מסט הברקים הראשון שלי

צולם בקנון A620. חשיפה 1/3 שניה, צמצם f2.8

הדבר הראשון שצריך לזכור הוא שהצמצם שלכם חייב להיות פתוח, ברק הוא חד, בוהק, מהיר וחמקמק, וכדי שהחיישן שלכם יספוג כמה שיותר אור מההבזק יש לאפשר לכמה שיותר אור להיכנס.

בנוסף, עדיף שהתריס ישאר פתוח כמה שיותר זמן כדי שתקבלו כמה שיותר ברקים בתמונה, בלילה חשוך מאד בטבע (ללא אורות סביבתיים) זו לא בעיה, אתם יכולים לפתוח את התריס כמעט ללא הגבלה (חשיפה של דקה בשקט), בעיר זה קצת יותר 'טריקי'. האור מהבניינים, מכוניות, תאורת רחוב וכו' יוצאים שרופים בחשיפה של 60 שניות (ולפעמים גם בהרבה פחות מזה).

כ-150 תמונות שאוחדו צולם בניקון D90. חשיפה 10 שניות, צמצם f8

אז צריך למצוא את האיזון בין צמצם פתוח מספיק לברק ובין זמן חשיפה ארוך, אני מתחיל בעיר בf8 ובחצי דקה חשיפה ומשם משפר לפי התוצאות*, בטבע ארשה לעצמי לפתוח צמצם עד הסוף ולחשוף לפרקי זמן של בין 15 שניות לעשר דקות. אם משתמשים בשלט ניתן  לחשוף ולסיים חשיפה ברגע שהברק נעלם. למי שאין שלט ו/או אין אפשרות לחבר שלט למצלמה, תמיד יכול להגדיר טיימר במצלמה.

אם אפשר, נבחר בפוקוס ידני באינסוף ע"מ לתפוס את הברקים בצורה חדה. במידה ולא ניתן לקבע אותו (מצלמה קומפקטית) נסו למקם את נקודת הפיקוס על משהו רחוק בעל ניגודיות גבוהה על מנת לאפשר למצלמה לפקס בקלות.

*שימו לב, במקרה זה  כמעט ואי אפשר להסתמך על חישובי החשיפה של המצלמה משתי סיבות, ראשית, המצלמה מנסה להגיע לחשיפה מאוזנת (היסטוגרמה מלאה) כאשר למעשה התמונות שאנחנו מקווים להשיג הן בעלות אזורים כהים מאד ובהירים מאד. וההיסטוגרמה של תמונות 'טובות' לפי הגדרת המצלמה הן ההיפוך הגמור מזה, שנית, הברקים מהווים 'פלאש טבעי' ולמצלמה אין כל דרך להכניס אותם לחישוב. בקיצור עדיף לצלם במצב ידני, וללמוד מטעויות, למי שלא מרגיש בנוח/אין לו מצב ידני יכול לעבור לאחד משני המצבים: עדיפות צמצם או עדיפות מהירות תריס, בשני אלה מומלץ לבצע פיצוי חשיפה של בין 1- ל- -2, (ולמי שאין לא זה ולא זה, שיפסיק לצלם בסלולרי:).

השורה התחתונה – איך לצלם ברקים:

ציוד הכרחי: מצלמה, חצובה.

ציוד מומלץ: שלט/אינטרוולומטר.

הגדרות:

  1. צמצם: פתוח ככל שהסביבה מאפשרת (f1.4-f8) פחות אור סביבתי מאפשר לנו צמצם פתוח יותר.אם אתם ממש קרובים לסופה צמצם פתוח עלול ליצר תמונות שרופות, אז כיוצא מהכלל, אם בין הברק לרעם עוברת פחות משניה, אולי כדאי לסגור קצת יותר את הצמצם.
  2. חשיפה: 10 שניות עד 10 דקות (פחות אור סביבתי מאפשר לנו חשיפה ארוכה יותר).
  3. רגישות: נמוכה (ISO 100-200) תזכרו שחשיפות ארוכות גוררות גירעון לא סימפטי.
  4. פוקוס באינסוף/על נקודה קונטרסטית ורחוקה.

בפוסט הבא נדבר על איך לאחד את תמנות הברקים שצילמתם לתמונה אחת מרהיבה.

יש לכם טיפ משלכם? שתפו אותו איתנו כאן, הוסיפו תגובה למטה.

רוצים לדעת מתי מתפרסמת הכתבה הבאה? הוסיפו את האתר לקורא ה-RSS שלכם, זה חינם!
ניפגש בשבוע הבא, עד אז תצלמו המון ובעיקר… תהנו!