מתאים ל:מתחילים / חובבים / מתקדמים /  מקצוענים

רוצים לדעת איך לצלם זיקוקים? כשיום העצמאות ממש מעבר לפינה, חשבתי שאולי כדאי לעבור קצת על הבסיס של צילום זיקוקין-די-נור בעשרה טיפים קלים לעיכול על מנת לעזור לכם להתחיל לצלם הופעות זיקוקים מרהיבות…

זיקוקים מערב יום העצמאות 2011

זיקוקים מערב יום העצמאות 2011

1. הטיפ הראשון הוא לא ממש טיפ, אלא עצה – אל תחששו לנסות לצלם זיקוקים, זה ממש לא מסובך כמו שזה נראה, ביחוד היום בעולם הצילום הדיגיטלי, שנותן לכם פידבק מיידי ומאפשר לכם לראות אם התמונה טובה או לא ולבצע תיקונים בהתאם.

2. הטיפ השני הוא הטיפ הקבוע שלי אליכם, וכנראה החשוב ביותר שאני יכול לתת לכם הפעם- השתמשו בחצובה, או לפחות ודאו שהמצלמה במקום יציב בזמן שאתם מצלמים, (ישנן חלופות טובות למניעה של רעד מצלמה כמו שק עדשים, למשל), טיפ זה חשוב במיוחד כשאתם מצלמים זיקוקים כי אין דרך לקצר את זמן החשיפה, ולכן התמונה תלכוד לא רק את תנועת הזיקוקים אלא גם כל תנועה של המצלמה עצמה.

3. שלט רחוק – דרך אחת לדאוג לכך שהמצלמה דוממת לחלוטין בזמן שמצלמים היא לחבר שלט למצלמה, כמעט לכל מצלמות ה-DSLR יש אפשרות לחיבור שלט ולחלקן ישנה אפילו אפשרות מובנית לשלט אלחוטי. דרך נוספת לצלם בלי לגעת במצלמה היא להשתמש בטימר המובנה במצלמה אבל אז צריך ממש לצפות את הזיקוק הרבה זמן מראש והרבה מזל (לא כל התמונות שתצלמו יכילו זיקוקים)

זיקוקין-די-נור ביום העצמאות 2010

8.8 שניות f/16 ISO200

4. לוקיישן לוקיישן לוקיישן – הטיפ השני הכי חשוב הוא גם אחד הדברים הכי מסובכים בצילום זיקוקים (כמו בצילום ברקים), והוא לדעת לאן לכוון את המצלמה, האתגר הגדול הוא לכוון את המצלמה למקום בשמיים שבו יתפוצץ הזיקוק. יכולת ניבוי היא הכרחית, אז הנה כמה נקודות שבתקווה שינחו אותכם בכיוון הנכון:

 • בדקו מה יש בקדמת התמונה ומה יש ברקע, וודאו שאין ראשים שנכנסים לכם לתמונה, אבל גם אל תשכחו להתחשב בסובבים אותכם.
 • כדאי לחשוב מראש באיזה אורך מוקד אתם רוצים להשתמש ולבחור את העדשה בהתאם.
 • ודאו שהמצלמה מאוזנת, חבל לגלות לאחר מעשה שהאופק שלכם יצא עקום
 • בחרו מראש באיזה אופן אתם רוצים למסגר את התמונה –  אופקי או אנכי, שתי הדרכים יכולות לעבוד בצילום זיקוקים. לדעתי תמונה אורכית תעבוד טוב יותר בצילום של הזיקוקים עצמם ורוחבית תהיה מתאימה יותר לצילום נוף שיש בו אלמנט של הזיקוק או אם אתם רוצים לתפוס סדרה של זיקוקים בתמונה יחידה.
 • נסו לזכור את המסגור שבחרתם – בצילום זיקוקים לרוב תסתכלו פחות דרך העינית ויותר לכיוון השמיים ישירות, לכן חשוב לזכור איך מסגרתם את התמונה ולשים לב מה קורה באותו מקטע שמיים, כך תוכלו לראות מתי משוגרים זיקוקים לשמיים ולא תפספסו את הזמן הנכון לצילום.
 • נסו לצלם את הזיקוקים הראשונים, הם יהיו הכי חדים כי לא יהיה עשן שיאפיל על התמונה.
 • למשקיענים מבינכם:
 • בצעו סיור מוקדם – מצאו נקודת צילום שלא יהיו בה הפרעות.
 • אם אתם יכולים לבדוק לפני באיזה כיוון תהיה הרוח בחרו מיקום שיאפשר לכם לצלם כשהרוח מכם והלאה, כך העשן לא יהיה ביניכם לבין הזיקוקים ותוכלו להימנע מערפילי העשן בתמונה.
 • שימו לב איפה ממקמים את הזיקוקים ונסו להבין מכך איפה הזיקוקים עשויים להמצא בשמיים, ואם אפשר, בררו מה המפעילים מתכננים.

5. תריס – סביר שיותר חשוב מצמצם במקרה הזה היא מהירות התריס, זיקוקים נעים באויר ולכן התמונות הטובות ביותר הן של התנועה הזו, ולכן צריך חשיפה ארוכה, הטכניקה שאני משתמש בה מאז שאני מצלם זיקוקים במצלמה מקצועית היא מצב נורה (Bulb Mode), המצב הזה מאפשר לכם להשאיר את התריס פתוח כל עוד אתם לוחצים על כפתור הצילום (בעדיפות ללחצן על השלט), השימוש בטכניקה הזאת מאפשרת לכם לפתוח את התריס רגע לפני שהזיקוק מתפוצץ ולהחזיק אותו פתוח עד שהזיקוק נגמר (בדרך כלל שניות בודדות). שחקו עם זמן החשיפה אבל אל תתפתו לחשוב שאפשר להחזיק את התריס פתוח לזמן ארוך במיוחד, אתם עלולים לקבל תמונה שרופה, ביחוד אם יש פרץ זיקוקים באותה נקודה בשמיים, ורוב האנשים ימצאו את התמונה הפחות עמוסה יותר טובה.
אם אין לכם אפשרות לצלם במצב נורה צלמו בין שניה ל-10 שניות על מנת לתפוס את כל הפיצוץ.

זיקוקין-די-נור ביום העצמאות 2010

צילום תקריב של הפיצוץ. צולם בעדשת טלה.

6. צמצם – שאלה נפוצה בתחום צילום הזיקוקים היא באיזה מיפתח צמצם להשתמש, שגיאה נפוצה היא שצריך עדשה מהירה וצמצם פתוח לרווחה כדי לצלם זיקוקים אבל האמת היא שההפך הוא הנכון, כי האור שהזיקוקים פולטים הוא בהיר למדי, לכן אני ממליץ להשתמש בצמצם בינוני עד סגור (איפשהו בין f/8  ל-f/16 צריך לעבוד טוב).

7. ISO – צילום באיזו נמוך יותר הוא עדיף כדי לקבל את התמונה הנקייה ביותר האפשרית, תישארו באזור ה-100-200 ו-"יהיה בסדר".

8. כבו את הפלאש – למבזק לא תהיה שום השפעה על חשיפת הזיקוקים אבל הוא עלול לשרוף את קידמת התמונה ולהרוס אותה ו/או לגרום למצלמה לחשוב שהיא צריכה חשיפה קצרה, תזכרו שגם אם אתם ממש קרובים לפלאש לא יהיה יותר מדי מה להאיר למעט אולי את העשן שיסיח את הדעת מהעיקר, בקיצור – כבו את המבזק.

9. צלמו במצב ידני – כדי לקבל את התוצאות הטובות ביותר צלמו בחשיפה ופוקוס ידניים, פיקוס אוטומטי לא עובד כל כך טוב בלילה חשוך ואין כל כך מה לשנות את הפוקוס תוך כדי המופע, ביחוד אם אתם מצלמים בצמצם קטן שנותן לכם עומק שדה גדול.

10. בידקו את התוצאות שלכם באופן קבוע, בעיקר בהתחלה – אחרי שתיים, שלוש תמונות וודאו "שאתם בסדר" לפני שאתם ממשיכים לצלם, ואח"כ פעם בחצי דקה-דקה כדי לוודא שאתם לא מצלמים אוסף של תמונות גרועות. אל תפחדו לצלם המון תמונות ולנצל את זה שזה חינם על מנת שבסוף תהיה לכם לפחות תמונה אחת מושלמת.

אני יודע שאמרתי עשרה אבל באמת שלא יכולתי להתאפק – אז רק עוד טיפ קטנטן בסוף- אחרי שהפנמתם את כל העשיריה הראשונה, אל תפחדו לנסות ולשבור את הכללים, לפעמים עשויות לצאת תוצאות מעניינות:

זיקוקין-די-נור ביום העצמאות 2010

לשבור את הכללים: 5 שניות, f/5, ISO 100 פוקוס לקרוב ותנועה אופקית של ראש החצובה. (צולם בטעות).

השורה התחתונה – איך לצלם זיקוקים:

 • ציוד הכרחי: מצלמה, חצובה.
 • ציוד מומלץ: שלט
הגדרות:
 • צמצם: סגור יחסית (איפשהו בין f/8  ל-f/16 צריך לעבוד טוב).
 • חשיפה: אם אין לכם אפשרות לצלם במצב נורה צלמו בין שניה ל-10 שניות על מנת לתפוס את כל הזיקוק.
 • רגישות: נמוכה (ISO 100-200) תזכרו שחשיפות ארוכות גוררות גרעון לא סימפטי.
 • כבו את הפלאש.

זהו להפעם, מקווה שנהנתם, בשבוע הבא נלמד לצייר באור, אז כדאי להישאר מעודכנים 🙂

עדכון: הנה כמה תמונות מאתמול – יום העצמאות 2011, צולם עם ה-Canon G12 ומכפל 1.5 (שווה ערך לעדשת 500מ"מ) :

יש לכם טיפ משלכם? שתפו אותו איתנו כאן, הוסיפו תגובה למטה.

רוצים לדעת מתי מתפרסמת הכתבה הבאה? הוסיפו את האתר לקוראי ה-RSS שלכם או הירשמו באימייל, זה חינם!  ניפגש בשבוע הבא, עד אז תצלמו המון (זיקוקים) ובעיקר… תהנו!