מתאים ל:מתחילים / חובבים / מתקדמים /  מקצוענים

קומפוזיציה היא הליבה של כל תמונה, המשפט הזה נכון כמובן גם בצילום חתונות, ואסור לשכוח לקמפז אפילו כשהדודה נכנסת לכם לפריים באמצע שבירת הכוס עם הטאבלט שלה "שתהיה תמונה למזכרת", או כשיש מולכם 30 בני משפחה שיכורים שצריך לסדר לכדי תמונה קבוצתית. לקמפז תמונה כראוי זה קשה במיוחד כשצריך לתפוס הרבה רגעים מכריעים (כניסה, הינומה, יין, כתובה, כוס, נשיקות, חיוכים, דמעות, ועוד ועוד) במעט מאד זמן. ולכן,
הצלם המוכשר רועי בן מצוות צילום חתונות אספוסה ידבר איתכם קצת על קומפוזיציה בחתונה…

צילום: אספוסה

צילום: אספוסה

בעת הפקת אירוע, אחת המשימות החשובות ביותר היא בחירת צוות צילום שיתעד את האירוע בצורה מקצועית. שהרי בסופו של הערב המרגש, המצולמים נשארים עם מזכרת נהדרת שתלוה אותם שנים רבות. אם זה לצורך עיצוב אלבום דיגיטלי, יצירת קליפים, הפקת סרטון, העלאת תמונות לרשתות החברתיות, הגדלת תמונה על גבי קנבס ואף "סתם" הנאה שבצפייה בתמונות מהערב הקסום ההוא. אחד הנושאים המדוברים ביותר בתחום צילום לחתונות, הוא נושא הקומפוזיציה בצילום. אפשרות זאת מאפשרת למתחתנים לקבל צילומים שירתקו את המתבונן, לצד צילום מקצועי ומעניין יותר ובאיכות גבוהה ביותר ביחס לתמונות "רגילות".

צילום: אספוסה

צילום: אספוסה

כל מה שאתם צריכים לדעת על קומפוזיציה
אז בואו נדבר רגע על מהי קומפוזיציה? מהם הכלים שעומדים לרשות צוות הצילום בנושא? איך מיצרים תמונות מעניינות באמצעות קומפוזיציה? ואילו סוגי קומפוזיציות ניתן ליישם בסיטואציות שונות?
קומפוזיציה היא למעשה תוצר היחסים בין אובייקט מסוים אותו מעוניינים לצלם, לבין מסגרת היצירה האמנותית שלו. בעת בחירת הקומפוזיציה, על הצלם למקם את האובייקטים הרצויים לצילום על מנת לכוון את האדם שנחשף ליצירה לנושאים מרכזיים ביצירה. כלומר, במידה ומדובר בצילום תמונה של חתן וכלה, הצלם יכול למקד את המבט בזוג המצולם, או בנוף או אלמנט אחר שנמצא ברקע. את זאת ניתן לבצע על ידי הולכת עין באמצעות אובייקטים אשר יוצרים קווים ישרים, אלכסוניים או גליים שהם יכולים לשמש ככלי מצוין על מנת להוביל את העין למוקדים מרכזיים בצילום הרצוי.

צילום: אספוסה

צילום: אספוסה

כיצד מתכננים קומפוזיציה ואיך זה עובד?
כאשר מדברים על צילום חתונות, נראה כי נושא הקומפוזיציה הוא חשוב ביותר, שהרי מדובר על תמונות שחייבות להיות מתוכננות היטב עם מיקוד בבני הזוג או באלמנט אחר שיפאר את החתונה. בעת תכנון קומפוזיציה, על הצלם להתמקד באלמנטים טכניים ואומנותיים בצילום – עליו לבחור זווית צילום נכונה, עליו להחליט כיצד למסגר את הפריים, לבחור את אורך המוקד המתאים לסיטואציה, לבחור בין קומפוזיציה סגורה לפתוחה, לבחור נקודת מבט ממנה הוא יצלם את האובייקט הרצוי, להחליט איזה אלמנט הוא מעוניין להכניס לקומפוזיציה ומה הוא בעצם מעוניין להשאיר מחוץ לפריים וכן הלאה. שמירה על פרמטרים אלו ותכנון מראש יקנו לכם ללא ספק תמונות מרשימות ויפות מהן יוכל הזוג ליהנות שנים רבות.

esposa_00255

צילום: אספוסה

כלל בסיסי לתכנון קומפוזיציה
ישנם מספר כללים ליצירת קומפוזיציה מושלמת, הכלל החשוב ביותר בעיני הוא לנסות לבחור את זווית הצילום בצורה ממוקדת, על מנת ליצור תמונה בעלת קומפוזיציה מעניינת לצופה. לכן, כדי להצליח במשימה, עליכם לתכנן היטב את הפריים ולדעת בדיוק מה תרצו לשים בו, הן מבחינת מיקוד באלמנט מסוים ובין גבולות האובייקט הרצוי והרקע הכללי. אך כמו שרבים יודעים, באמנות חוקים סופם להישבר, ושבירת חוקים לעיתים יכולה להיות מבורכת.

esposa-00266_

צילום: אספוסה

מגוון סוגי קומפוזיציות
ארגון האובייקטים בעת הצילום יוצר סוגים שונים של קומפוזיציה, שהרי הקומפוזיציה מושפעת רבות במוקד של התמונה ובין איזון התמונה לבין הגבולות שלה. לכן, חשוב להכיר את סוגי הקומפוזיציות, אז בואו נראה כמה סוגי הקומפוזיציות הקיימות בתחום הצילום.

  • קומפוזיציה סימטרית – היא נוצרת כאשר שני חלקי התמונה זהים זה לזה.
  • קומפוזיציה מאוזנת – נוצרת כאשר יש איזון בין שני חלקי התמונה הרצויה. האיזון יכול לשלב מראה צבעוני וצורני. סוג זה מקנה מראה מאוזן ומיוחד לתמונה.
  • קומפוזיציה פתוחה וסגורה – כאשר מדברים על קומפוזיציה פתוחה, בה האובייקטים פונים כלפי חוץ, כלומר מחוץ למסגרת ובפעמים רבות יכולים לחרוג ממנה או להיקטע באמצעות המסגרת. לעומת זאת, בקומפוזיציה סגורה האובייקטים הינם פונים כלפי מרכז התמונה והם אינם קטועים כפי שהם בקומפוזיציה הפתוחה.
  • קומפוזיציה מקרית – בקומפוזיציה זאת, אין שום איזון בין חלקי התמונה לבין האוריינטציה של האובייקטים, כלומר שהיא אינה מתוכננת מראש.
  • קומפוזיציה דינמית – היא יכולה להיות על ידי קווים אלכסונים או שבורים בתמונה או בכלל על ידי אובייקטים בכיוונים שונים שמסיטים את המיקוד של הצופה ויוצרים סוג של הולכת עין.
  • קומפוזיציה מרכזית – בה כל תשומת הלב של הצופה מופנית למרכז התמונה והיא יוצרת מראה שאינו טבעי.
esposa-00279_

צילום: אספוסה


כל אחד מסוגי הקומפוזיציה שרועי הזכיר, דורש תרגול וזמן להתרגל אליו, אבל אחרי שהפנמתם אותם, תמצאו את עצמיכם מגיעים אליהם באופן טבעי. כנראה שעדיין תחששו לפספס את שבירת הכוס, אבל אולי יהיו לכם יותר כלים כדי למסגר אותה כראוי. אני מקווה שניהנתם מהקריאה, ותודה לאספוסה סטודיו לצילום אירועים על כתיבת הכתבה. תהנו 🙂