תוכנת Adobe Photoshop Lightroom, הכלי מספר אחת לצלמים, יצאה הבוקר בגרסה חדשה, חמישית במספר. עד היום הושקעו בה כ-7 שנות פיתוח, מדובר במוצר מהוקצע מאד. כצלם ששופך אלפי תמונות בשבוע למחשב על מנת להעביר אותן סינון ועיבוד, אני לא מסוגל לדמיין את ההתנהלות היומיומית שלי ללא Lightroom. קשה להאמין שפעם הסתפקתי ב-Adobe Bridge… אז מה חדש בגרסה החמישית?

הרבה דברים קטנים… שלא כמו בגרסה 4, בה החליפו את כל המערכת מתחת למכסה המנוע, בגרסה 5 השינויים נמצאים מעל לפני השטח. אבל אל תבינו אותי לא נכון – אני עדיין חושב שזהו שדרוג משמעותי מהגרסה הקודמת, והיתרון הנוסף הוא, שעקומת הלמידה בין הגרסאות היא קצרצרה.

אז מה כן חדש?

    1. כלי הסרת הכתמים הפך למברשת, מעין יצור כלאיים בין ה-Spot Healing Brush וה-Patch Tool מפוטושופ, אבל עם טויסט – כל השינויים שמבצעים בתמונה הפיכים, וניתן לחזור אליהם ולשנות אותם בכל שלב. מדליק, לא?
      טריק נוסף שהתווסף לכלי הסרת הכתמים הוא Visualize Spots, המאפשר למצוא ולהעלים את הכתמים האלה שקשה לראות, מבלי לעבוד קשה עם העיניים.
  1. Smart Previews – היום, כשרזולוציה של מעל 20 מגה-פיקסל הופכת להיות נחלת הכלל, ויש צורך להשתמש במחשבים מפלצתיים כדי להצליח לעבד כמויות כאלה של מידע בזמן סביר, צלמים מחפשים פתרונות זולים לבעיה. Adobe ניגשה לפתרון הבעיה בעזרת ה-Smart Previews. אלה קבצים בעלי נפח קטן יחסית, שהם העתקים של התמונות שאתם מיבאים לליטרום, המכילים מספיק מידע על מנת שתוכלו לעבד את התמונות שלכם מבלי לעבוד עליהן ישירות. מדובר במערכת עוצמתית שמאפשרת שני יתרונות עיקריים. הראשון, הוא היכולת להשתמש בלייטרום על מערכת "רזה" (כמו לפטופ לא יקר, למשל) מבלי שהמחשב יקרוס תחת כובד משקלו של ה-RAW בנפח 30MB. השני, הוא האפשרות לעבוד על התמונות מבלי שהדיסק החיצוני יהיה מחובר למחשב. כמי שמבלה שעות ארוכות כל שבוע בתחבורה ציבורית, אני יכול לספר לכם שהתוספת הזו לבדה היתה שווה את רכישת השדרוג.
  2. Upright היא תוספת מבורכת לכלי תיקון העדשה. התוספת מאפשרת לישר את התמונות העקומות שלכם באופן אוטומטי, אבל יותר מכך – היא מיישרת קווים עקומים בתמונה על ידי שינוי הפרספקטיבה של הצילום. ניתנות לנו 4 אפשרויות לבחור מהן איזה סוג יישור יתבצע: Auto, Level, Vertical  ו-Full. מבדיקות שעשיתי עם הכלי גיליתי שהוא עושה עבודה לא רעה, אבל יש מקום לשיפור. מי יודע, אולי בעתיד הקרוב נגלה שעדשות Tilt-Shift הן נחלת העבר.
  3. Radial Filter – הפילטר הרדיאלי הוא תוספת נהדרת המאפשרת שליטה בתוצאה הסופית על ידי הוספת פילטר מעגלי מדורג היכן שרק תרצו בתמונה. כמו אחיו הגדול – הפילטר המדורג, גם הפילטר הרדיאלי מציע שליטה ברוב ההתאמות שאנו יכולים למצוא תחת סרגל ה-Basic במודול הפיתוח. שני שימושים עיקריים שמצאתי לכלי עד עכשיו, הוספת האפלת פינות (Vignetting) שאינה ממורכזת (בכדי למשוך את תשומת ליבו של הצופה לנקודה מסויימת בפריים). שימוש נוסף הוא שינוי איזון לבן נקודתי בתמונה (אם למשל צילמתי באור סביבתי המגיע מנורות להט עם מבזק ללא ג'ל CTO, תיקון שהיה לוקח שעה, עכשיו לוקח שניות בודדות).

שני שיפורים נוספים נמצאים במודול הספר ומודול המצגת. כלי יצירת הספר (שאני מודה שלא השתמשתי בו מעולם),  משאיר יותר מקום להתאמות אישיות, ומכיל יותר תבניות.
מודול המצגת מאפשר עכשיו לשלב קטעי וידאו וליצור וידאו של תצוגת השקופיות שניתן לצפות בו בכל מכשיר.

לדעתי לייטרום עוד לא חזקה מספיק על מנת ליצור וידאו קליפים שהמקצוענים מחפשים. אני עדיין מוצא את עצמי חוזר לפרמייר ואפטר אפקטס לעריכות הוידאו שלי, אבל Lightroom מתחזקת בוידאו ובקרוב נראה יותר ויותר צלמים משתמשים בה ליצירת המצגות שלהם.

בסה"כ, אף-על-פי שהעדכון הנ"ל לא מהווה "רעידת אדמה" כמו קודמו, זוהי חבילה משופרת עם עדכונים שמשכללים את התכנה, מקצרים את זמני העבודה ויוצרים סביבת עבודה חזקה ונעימה שעוזרת לנו הצלמים לקחת תמונה טובה ולהפוך אותה למעולה.

אם בא לכם לנסות את lightroom 5, אתם מוזמנים להוריד אותה מכאן:Adobe Photoshop Lightroom 5